Krótkie wędzidełko

Wędzidełko jest fałdem skóry łączącym napletek z żołędzią prącia. Jeśli długość wędzidełka u mężczyzny jest prawidłowa, to pozwala na swobodne odciągniecie napletka z żołędzi. Natomiast zbyt krótkie wędzidełko powoduje trudności podczas zsuwania napletka z żołędzi, co może skutkować bólem podczas stosunków płciowych. Może wtedy dochodzić do naderwania wędzidełka i znacznego krwawienia. Jeżeli naderwanie wędzidełka się powtarza, może to doprowadzić do jego zbliznowacenia oraz nasilenia dolegliwości bólowych.

Metodą leczenia krótkiego wędzidełka jest plastyka wędzidełka. Plastyka wędzidełka to zabieg wykonywany w znieczuleniu miejscowym i polega na poprzecznym nacięciu wędzidełka i jego plastyce. Zabieg jest krótki, przeprowadzany w warunkach ambulatoryjnych i wymaga około 3-4 tygodni rekonwalescencji. Po zabiegu należy przez krótki czas nosić opatrunek oraz dbać o przemywanie miejsc intymnych, zgodnie z zaleceniami lekarza.

Po zabiegu plastyki wędzidełka obowiązuje wstrzemięźliwość seksualna przez okres ok. 4 tygodni, aż do pełnego wygojenia rany pooperacyjnej.