Stulejka

Stulejka to schorzenie, które dotyczy około 12-15% mężczyzn i może mieć charakter nabyty bądź wrodzony. Polega ono na zwężeniu ujścia napletka, które w znaczący sposób utrudnia, bądź całkowicie uniemożliwia, ściągnięcie napletka zarówno z penisa będącego w stanie spoczynku jak i we wzwodzie. O problemie możemy mówić dopiero w pewnym okresie rozwoju organizmu mężczyzny. Uwagę mężczyzny powinna zwrócić również sytuacja, gdy na penisie podczas spoczynku możliwe jest odprowadzenie napletka, ale w momencie wzwodu wywołuje to nieprzyjemny ucisk oraz ból.

Schorzenie może być nabyte z powodu przebytych licznych stanów zapalnych napletka, urazów prącia, może też istnieć niemal od urodzenia.

Stulejka nie jest groźna dla zdrowia pacjenta, jednak może być przyczyną wielu powikłań takich jak nawracające zakażenia czy infekcje układu moczowego. Jest potencjalnym zagrożeniem także dla partnerki seksualnej chorego, gdyż stulejkę uważa się za przyczynę infekcji intymnych także u kobiet. Wielu mężczyzn z powodu stulejki rezygnuje z prawidłowej higieny, gdyż odprowadzenie napletka związane jest z bólem i uczuciem dyskomfortu. Tymczasem pod napletkiem gromadzi się mastka, która w kontakcie ze złogami rozkładającego się moczu oraz nasienia tworzy idealne środowisko dla rozwoju bakterii. Kolejnym błędem popełniamy przez mężczyzn jest odprowadzanie napletka na siłę, co wiąże się z powstawaniem urazów, a w konsekwencji – bliznowaceń, które jeszcze bardziej utrudniają bądź całkowicie uniemożliwiają ściąganie napletka.

Leczenie stulejki u osób dorosłych w zdecydowanej większości przypadków wymaga małego zabiegu operacyjnego, o niewielkiej bolesności. Zabieg jest krótki, wykonywany w znieczuleniu miejscowym i przynosi natychmiastowy efekt terapeutyczny. Rana goi się od dwóch do czterech tygodni. Po tym czasie dorosły mężczyzna może podjąć normalne kontakty seksualne.