Torbiele nerek

Torbiel nerki jest to przestrzeń w obrębie nerki wypełniona płynem. Są to zmiany bardzo częste, występujące u 30% populacji, a ich częstość wzrasta z wiekiem. Występują pojedynczo lub są związane z wielotorbielowatym zwyrodnieniem nerek (schorzenie genetyczne).
Torbiele mają różne rozmiary, od kilku milimetrów do kilkunastu centymetrów średnicy.

Zazwyczaj torbiele nerek nie dają żadnych objawów, a wykrywane są przypadkowo w badaniach obrazowych wykonywanych z innych przyczyn.
Jeśli torbiele są duże (>5-10cm), mogą powodować dolegliwości bólowe w okolicy lędźwiowej kręgosłupa, uczucie pełności w jamie brzusznej i mogą być wyczuwalne przez powłoki jamy brzusznej.

Podstawowym narzędziem diagnostycznym jest ultrasonografia. W USG torbiele nerki wyglądają jak czarne, okrągłe przestrzenie w obrębie nerki.

W większości, ponad 90%, są to zmiany łagodne tzw. torbiele proste. Jednakże, część z torbieli niesie ze sobą ryzyko nowotworu. Z tego powodu torbiele inne niż proste powinny być zweryfikowane w badaniu tomografii komputerowej. W diagnostyce TK w tym celu używa się skali Bosniaka, która ocenia m.in. grubość ściany, obecność przegród w torbieli, obecność zwapnień, obecność wzmocnienia pokontrastowego i inne.

Proste torbiele nerek, które nie powodują dolegliwości, nie wymagają leczenia, a jedynie obserwacji- USG raz do roku. Jeżeli torbiel prosta przyczynia się do występowania objawów lub występuje podejrzenie nowotworu zmiana wymaga leczenia chirurgicznego.