Zaburzenia hormonalne u mężczyzn

Zaburzenia hormonalne u mężczyzn zwane inaczej andropauzą to proces powolny, wieloletni.
Styl życia, odżywianie, alkohol, palenie papierosów, brak wysiłków fizycznych- wszystko to przyczynia się do przyspieszenia i nasilenia przekwitania u mężczyzn. Najważniejszym jednak czynnikiem jest powolny spadek stężenia testosteronu.

Szacuje się, że po czterdziestce u 20 proc. zdrowych mężczyzn zmniejsza się wydzielanie hormonów. Jądra produkują mniej testosteronu, nadnercza – androgenów DHEA, przysadka mózgowa – hormonu wzrostu, a szyszynka – melatoniny. A to skutkuje wystąpieniem różnych objawów.

Panowie tak jak kobiety również miewają uderzenia gorąca, mniejszy popęd płciowy, uczucie ciągłego zmęczenia, zaburzenia snu, depresję. Jednak najbardziej dotkliwa jest dla mężczyzn impotencja.

Zaburzenia hormonalne towarzyszące męskiemu przekwitaniu to nie tylko problemy z erekcją, czy nadmiernym odkładaniem się tkanki tłuszczowej. Są także przyczyną miażdżycy, nadciśnienia tętniczego a także cukrzycy. Pojawiająca się nadwaga może nasilać problemy z kręgosłupem wynikające z osteoporozy.

W celu diagnostyki zaburzeń hormonalnych specjalista urolog zleca wykonanie pełnego profilu badań laboratoryjnych a także wskazana jest konsultacja lekarska z badaniem per rectum.

W leczeniu zaburzeń hormonalnych stosujemy hormonalną terapię zastępczą (HTZ), która niewątpliwie wpływa na poprawę jakości życia.