Zapalenie pęcherza moczowego

Zapalenie pęcherza moczowego to przeważnie bakteryjny stan zapalny błony śluzowej pęcherza. Najczęstszym patogenem jest pałeczka okrężnicy (Escherichia coli) oraz inne bakterie jelitowe.

Zapalenie pęcherza moczowego kilkukrotnie częściej występuje u kobiet. U mężczyzn jest wskazaniem do wizyty lekarskiej, ponieważ może być konsekwencją innych schorzeń urologicznych (np. łagodnego rozrostu prostaty).

Do częstszego zapalenia pęcherza moczowego u kobiet predysponuje budowa anatomiczna cewki i jej sąsiedztwo z ujściem pochwy i odbytem, gdzie znajduje się wiele drobnoustrojów. I choć w swoim naturalnym środowisku są one niegroźne, to gdy przeniosą się do dróg moczowych, mogą wywołać stan zapalny. Istotnym czynnikiem ryzyka zapalenia pęcherza moczowego jest także cukrzyca.

Choroba ma bardzo nieprzyjemne objawy. Zwykle pacjenci skarżą się na częste parcie na mocz (czasem wręcz bezustanne), pieczenie i ostry ból podczas mikcji. Przy silnym zakażeniu, pomimo bezustannego uczucia parcia na mocz, jego oddawanie odbywa się w bardzo niewielkich porcjach.
W przypadku powikłań mogą wystąpić gorączka, dreszcze, wymioty, bóle głowy i brzucha.

Właściwie zdiagnozowana i leczona choroba nie jest groźna, jednak jeśli nie wyleczy się jej do końca – co jest stosunkowo częstym przypadkiem – może nawracać i w konsekwencji prowadzić do schorzenia przewlekłego, a także do poważnych powikłań takich jak:

  • martwica brodawek nerkowych, niewydolność nerek
  • ostre zapalenie najądrzy, ostre zapalenie stercza (gruczołu krokowego, prostaty)
  • przewlekłe odmiedniczkowe zapalenie nerek, ropień nerki, ropień okołonerkowy
  • roponercze, urosepsa

Nieleczone zapalenie pęcherza moczowego u kobiet i mężczyzn może przyczynić się do trwałego uszczerbku na zdrowiu. Dlatego też, gdy objawy zapalenia, nawet o niewielkim nasileniu, nie ustępują, powinniśmy wybrać się do lekarza.