Żylaki powrózka nasiennego

Żylaki powrózka nasiennego są chorobą dotykającą najczęściej młodych mężczyzn, jednak mogą ujawnić się w każdym wieku.

Żylakami powrózka nasiennego nazywamy patologiczne rozszerzenie naczyń żylnych splotu wiciowatego odprowadzającego krew z jądra. Splot wiciowaty tworzą naczynia żylne, których prawidłowa budowa powinna mieć od 0,5 do 1,5 mm średnicy. Przypadłość ta ze względu na swą budowę dotyczy najczęściej lewej żyły jądrowej (80%). Wiąże się to głównie z przepływem krwi, która uchodzi z niej do żyły nerkowej pod kątem prostym. Utrudniony przepływ krwi niejednokrotnie powoduje wzrost ciśnienia hydrostatycznego, co z kolei przy zaleganiu jej w naczyniach krwionośnych prowadzi do ich rozszerzenia.

U większości mężczyzn żylaki powrózka nasiennego nie powodują żadnych lub jedynie subtelne objawy, dlatego są one zazwyczaj rozpoznawane podczas przypadkowego badania.
Najbardziej zauważalnym objawem jest uczucie dyskomfortu, utrudniające wykonywanie codziennych czynności a także uczucie ciężaru i tępy ból w okolicy moszny lub pachwiny, nasilający się głównie podczas długotrwałego stania, chodzenia, w pozycji leżącej lub w czasie erekcji. Dochodzi do tego także ocieplenie moszny, dające uczucie „palenia” w jądrach („ciepłe jądra”).

Podwyższona temperatura jąder prowadzi do obniżenia jakości nasienia, zmniejsza ruchliwość i ilość plemników, co bezpośrednio wpływa na zaburzenia płodności. Według statystyk żylaki powrózka nasiennego przyczyniają się do problemów z płodnością u około 11-15% mężczyzn.

Żylaki powrózka nasiennego możemy podzielić ze względu na ich stopień zaawansowania. Wyróżniamy zatem:

  • I stopień: żylaki są na początku malutkie i właściwie nie wyczuwalne, nawet podczas badania. Można je zauważyć dopiero w pozycji stojącej, szczególnie gdy napinamy mięśnie brzucha.
  • II stopień: żylaki stają się większe i chociaż nie są jeszcze dobrze widoczne, to można je zlokalizować przez badanie palpacyjne. Podczas napinania mięśni znacznie się powiększają.
  • III stopień: żylaki są widoczne i duże, nie ma problem z ich rozpoznaniem.

Żylaki powrózka nasiennego podlegają leczeniu operacyjnemu. Zabieg przeprowadzany jest metodą klasyczną lub laparoskopową.